Power point ne işe yarar
Powerpoint hazırlamış olduğunuz bir raporu, belgelerinizi, projelerinizi veya bir tanıtım dosyasını, bir fikri belli bir anlatım düzeni içinde, hatta belki belli bir senaryoyu izleyerek, ses, metin, görüntü, animasyon, grafikler, görsel efektler ve hatta hareketli görüntüler ekleyerek kurgulayabileceğiniz, sunum için hazırlayıp sonra da sunabileceğiniz bir programdır.

PowerPoint programında her bir ekrana slayt denir.

Nasıl Kullanılır?

1. Arkanızı ilgi çekici malzemelerle destekleyin.
PowerPoint'in kullanım kolaylığı bir şekilde onun en kötü düşmanı olabilir. Çarpıcı slaytlar ve grafikler oluşturmak için basit ve cazip bir araç olsa da, PowerPoint'in otonom olmadığını aklınızda tutun. İzleyiciler yalnızca ekrandan akıp giden resimlere bakıp durmak için değil sizin sözlerinizi duymak için gelirler.

2. Basit olmasına dikkat edin.
En verimli PowerPoint sunuları, kolay anlaşılan basit çizelgeler ve konuşmacının sözlerini yansıtan grafiklerden oluşur. Bazı otoriteler, her satırda beşten fazla sözcük

ve her slaytta beşten fazla satır kullanılmamasını önerirler.

3. Slaytlardan olabildiğince az sayı kullanın.
PowerPoint'in cazibesi, görüşleri ifade etme ve konuşmacının açıklamalarını özlü bir şekilde destekleme kapasitesinde yatar. Çoğunlukla, en verimli PowerPoint görüntülerinde izleyiciler çok fazla rakam ve sayıyla boğulmazlar. PowerPoint'te bir şeyi vurgulamak isterseniz, bu noktayı göstermek için grafik veya resim kullanmayı deneyin.

4. PowerPoint'i papağan gibi tekrarlamayın.
PowerPoint kullanıcılarının en yaygın ve zararlı alışkanlıklarından biri de görsel sunuyu izleyicilere okumakla yetinmeleridir. Okumak yerine anlatın.


5. Açıklamalarınızı doğru zamanlayın.
İyi düzenlenmiş bir PowerPoint programında yeni slayt gösterilir, izleyicilere okuyup sindirmesi için biraz zaman tanınır, sonra da ekrandaki noktaları genişleten ve ayrıntılandıran açıklamalara geçilir.


external image blog_powerpoint1.jpg